sty 10 2013
Wybieramy kieliszek do wina
Zasady savoir-vivre nakazują, aby kieliszek do wina odpowiadał konkretnej okazji i pasował do podanego dania na stole.
Każdy prawdziwy smakosz wina powie, że smak wina zyskuje na jakości, jeśli jest podane w odpowiednim kieliszku. Co to znaczy, zapyta się laik? Istnieją pewne zasady dotyczące podawania wina w odpowiednim kieliszku, który może sprawić, że wino nam będzie lepiej smakowało. Oczywiście uwagę te taktujemy z przymrużeniem oka, ale faktem jest, że istnieje kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze kieliszków do wina.
Po pierwsze kieliszki powinny być bezbarwne, tak abyśmy mogli bez przeszkód ocenić kolor wina. Ciekawostką, o której mało kto wie jest to, że kieliszek wina powinien zwężać się ku górze, tak aby aromat wina z niego nie uciekał. Kieliszki do wina białego są zwykle mniejsze niż do czerwonego i mają też nieco smuklejszy kształt. Młode wino czerwone podaje się w niewielkich kieliszkach w kształcie tulipana, natomiast wina starsze podaje się w kieliszkach większych. Wino czerwone potrzebuje większej powierzchni kontaktu z powietrzem, aby ich aromat był w pełni wyczuwalny. Wino nalewamy do 1/3 wysokości kieliszka, aby móc swobodnie nim zakręcić i dotlenić trunek. Dlatego ważne jest, aby kieliszek posiadał odpowiednio dużą czaszę, tak abyśmy nie poplamili sobie ubrania lub obrusu.
Szampany i wina musujące należy podawać w wąskich smukłych kieliszkach, zwanych „fletami”. Taki kształt kieliszka umożliwia nam uchwycić zapach wina. Ponadto dzięki wąskiemu kształtowi kieliszka możemy obserwować musowanie wina.
Wina deserowe o słodkim smaku podaje się w niewielkich ilościach w stosunkowo małych kieliszkach i o delikatnym pękatym kształcie.