lis 15 2011
Alkohol – prawdy i mity
Sięgasz po kieliszek i nie zastanawiasz się nad konsekwencjami swojej decyzji. Czy twoja wiedza na temat alkoholu jest wystarczająca? Krążą różne mity na temat wysokoprocentowych napojów. Sprawdź, czy dałeś się nabrać na obiegowe opinie.
Mit pierwszy. Alkohol nie tuczy.
To dosyć skomplikowana sprawa. Nie da się zaprzeczyć, że 140 kalorii w kieliszku wódki (50 ml) to dużo. Butelka piwa dostarcza nam aż 380 kalorii. Jednak najnowsze badania dowodzą, że osoby chude, po wypiciu alkoholu stają się jeszcze chudsze, natomiast puszyści, po alkoholu maja tendencje do przybierania na wadze. Prawdopodobnym winowajca za ten stan jest insulina, której poziom obniża się po spożyciu kilku drinków lub piwek. Poza tym, większość osób dopada wilczy apetyt – wtedy pochłaniają wszystko co nadaje się do spożycia.
Mit drugi. Alkohol pomaga na bezsenność.
Nieprawda. Człowiek zasypia szybciej po spożyciu dużej ilości alkoholu, ale jest to wynik zatrucia alkoholowego a nie stanu fizjologicznego. Taki wypoczynek nie jest regenerujący dla organizmu.
Prawda pierwsza. Niewielkie ilości alkoholu pozytywnie działają na zdrowie.
Naukowcy z Harvard University udowodnili, że niewielkie ilości alkoholu spożywane regularnie obniżają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu B. szansa ta zmniejsza się o około jedną trzecią w stosunku do abstynentów. Należy jednak pamiętać, że dawka nie może przekraczać 30 gramów alkoholu dziennie. Nie jest także ważny rodzaj alkoholu – może to być małe piwa, lampka wina lub kieliszeczek likieru bądź wódki.
Prawda druga. Wino ma zbawienny wpływ na serce.
Odkryto, że mieszkańcy Francuskiego regionu o nazwie Bordoux znacznie rzadziej chorują na serce i choroby układu krążenia. Dlaczego? Bo regularnie, ale w małych ilościach spożywają czerwone wino, zawierające przeciwutleniacze. Przeważnie jest ono lekko rozcieńczone czystą wodą i podawane do posiłków. Ważna jest także jakość wina. Pamiętajmy, że spożywanie alkoholu złej jakości i w dużych ilościach może tylko zaszkodzić.