lut 07 2012
Jak przechowywać wino, aby zachowało swoje właściwości
Wino to szlachetny alkohol pod warunkiem, że jest właściwie przechowywane i prawidłowo podawane. Chyba nie trzeba wspominać także o tym, ze musi być wyprodukowane w owoców najwyższej jakości a proces produkcji powinien być na najwyższym poziomie. O ile na powstawanie wina, my konsumenci, nie mamy wpływu, to już na jego magazynowanie i serwowanie – ogromne.
Wino to delikatny alkohol, dlatego musi mieć zapewnione jak najlepsze warunki leżakowania. Jak prawie każdy alkohol, nie lubi wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych, które mu szkodzą, dlatego idealnym miejscem na przechowywanie wina jest piwnica, pod warunkiem, że nie panuje w niej wilgoć, która może negatywnie wpływać na smak. Wino to alkohol, w którym nawet po zabutelkowaniu pojawiają się pewne procesy, dlatego pracuje cały czas – podczas fermentacji, po zabutelkowaniu i po otwarciu.
Niekorzystne na tego napoju bogów są wszelkie wstrząsy, więc najlepiej trzymać butelki w skrzynce wyłożonej sianem lub na specjalnych stojakach na wino. Niezmierni istotna jest pozycja – powinna być horyzontalna. Butelki muszą być ustawione w taki sposób, aby korek był przykryty winem. Korek, jeśli jest nawilżany, nie wyschnie i będzie szczelny. Suchy korek umożliwia dostęp powietrza do wnętrza butelki, co w większości przypadków powoduje zepsucie wina. W niektórych gatunkach win, korek nadaje alkoholowi szczególny aromat, na przykład dębowy, a to podnosi walory smakowe trunku.
W starych czerwonych winach może wytrącać się osad, co jest procesem zupełnie naturalnym, dlatego przed podaniem wina gościom, należy przeprowadzić dekantację. Polega to na zlaniu wina z butelki do karafki lub innej butelki w taki sposób, aby osad został na dnia a w nowym naczyniu było tylko klarowne wino.