sty 28 2013

Jak przygotować dobrego i zdrowego grzańca?

W zimie pogoda przeważnie jest nie tylko barowa. Gdy człowiek zderza się z zimnem i mrozem, to czasem może nawet nie mieć ochoty na pójście do knajpy. Można więc albo się przemóc i napić się tam grzańca, albo postawić na grzaniec w ciepłym, domowym zaciszu. Jakie są plusy a jakie minusy tego trunku i co zrobić, by był zdrowszy?

miodekWarto pamiętać, że już w średniowieczu doceniano ciepłe alkohole, uznając je za świetne lekarstwo, które wzmacnia organizm. Współcześnie na ziemię sprowadzają piwoszy dietetycy, którzy zwracają uwagę na fakt, że, znajdujące się w grzańcu, substancje słodzące i alkohol, czynią go napojem ciężkostrawnym i wysokokalorycznym. Aż 260 kalorii znajduje się w kubku grzanego wina, po który w czasie jednego wieczora sięga się częstokroć więcej niż raz. A gdy doda się do tego jedzenie przed lub w trakcie picia, robi się z tego kaloryczna bomba. Nie wolno zapominać, że do krwi szybciej wchłania się ciepły alkohol, ponieważ białka łączą się z alkoholem, a tłuszcze powlekają ścianki żołądka.

Poza tym grzaniec rozgrzewa tylko na chwilę i daje ułudę ogrzania, podczas gdy może również powodować szybkie wychłodzenie się organizmu. Gorący alkohol sprawia, że krew intensywniej krąży i dociera do powierzchni skóry, natomiast naczynia krwionośne łatwiej się rozszerzają. Czy należy go więc odstawić i nie da rady przyrządzić go tak, by był zdrowszy? Na szczęście są sprowadzone sposoby, trzeba tylko wiedzieć, jakie ruchy należy wykonać. Na pewno warto dodać do grzańca korzenne przyprawy, chociażby cynamon, który zapobiega wzdęciom, nudnościom i biegunkom, ale też imbir, który z kolei poprawia trawienie i krążenie. Z plusów cynamonu nie można nie wspomnieć o obniżce poziomu cholesterolu LDL. Gałka muszkatołowa likwiduje natomiast wzdęcia. Co ciekawe, goździki mają właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, a poza tym łagodzą stres i zmęczenie.

Dobra jest też wanilia, która działa przeciwgorączkowo i antydepresyjnie. Jeśli ktoś preferuje ostrzejsze doznania. Wypadałoby zadbać, żeby ten napój był możliwie jak najmniej kaloryczny i dlatego cukier powinno się zastąpić miodem bądź syropem z agawy, który charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. W grzańcu znaleźć można także ziele angielskie, suszone owoce, migdały, rodzynki, pomarańczową skórkę czy kardamon. Sam grzaniec najlepiej przyrządzić z miodu pitnego, jasnego piwa, albo wina półsłodkiego bądź czerwonego. Alkohol powinno się podgrzać w temperaturze maksymalnie 80 stopni, pamiętając, by się nie zagotował. Warto przyrządzić go dzień wcześniej i odgrzać, bo wówczas smak jest intensywniejszy. Na koniec pozostaje tylko delektować się wybornym smakiem i aromatem.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź