Cze 18 2012

Kim jest Master blender?

Opublikował o 10:51 w kategorii Ciekawostki

Whisky to alkohol tworzony z pasją. Za jej produkcję odpowiedzialni są prawdziwi eksperci.

 

Master blenderzy, bo o nich mowa to ludzie, którzy urodzili się by tworzyć whisky. Ich zawód jest profesją trudną i niedostępną dla wielu śmiertelników. By zostać profesjonalnym blenderem potrzebna jest bowiem ogromna wiedza, ale tez talent i odpowiednie predyspozycje.

Blender musi przede wszystkim charakteryzować się czułością zmysłów, by rozpoznawać i zapamiętywać wszelkie użyte aromaty i smaki. Do zmysłów należy jednak dodać doświadczenie, kreatywność i określone umiejętności techniczne.

Doświadczenie to przede wszystkim znajomość przemysłu produkcji whisky i umiejętność zachowania aromatów poszczególnych gatunków tego trunku przez kolejne dziesięciolecia. Wśród umiejętności technicznych z pewnością znajdzie się wiedza na temat osiągania dojrzałości przez poszczególne gatunki whisky. Master blender musi mieć również dość wyobraźni by poszukiwać nowych form ekspresji i tworzyć trunki, które będą cieszyć podniebienia wielu pokoleń.

Droga do tytułu master blendera jest długa i trudna. Osoba kandydująca najpierw ubiega się o miejsce w zespole doświadczonych ekspertów. W tym celu zostaje ona poddana wielokrotnym testom. Niezbędne są tez odpowiednie szkolenia i projekty pozwalające na poszerzenie wiedzy i zdobycie niezbędnego doświadczenia. Jeśli kandydat sprawdza się w powierzonej mu roli, może liczyć na przyjęcie do zespołu blenderów – najpierw na próbę, a następnie na stałe. Nie jest to liczna grupa – zazwyczaj tworzy ją sześć do ośmiu osób, które często są też sędziami międzynarodowych konkursów alkoholi. Nic więc dziwnego że zawód master blendera jest zawodem prestiżowym.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź