Paź 12 2012

Kto tworzy whisky?

Opublikował o 08:27 w kategorii Ciekawostki

Whisky to alkohol, w którym ceni się bogactwo smaku i aromatu. Tworzenie tego trunku to prawdziwa sztuka, która wymaga zarówno wiedzy jak i finezji. Nic więc dziwnego, że ludzie odpowiedzialni za ostateczny smak whisky to prawdziwi mistrzowie w swojej dziedzinie.

Kompozycją składników danej whisky zajmują się master blenderzy. Ich zadaniem jest tworzenie takiego połączenia smaków i aromatów, które zachowując tradycję danego trunku, będą cieszyć podniebienia jeszcze wielu przyszłych pokoleń. Do tak trudnego zadania predestynowani są tylko najlepsi. Zawód master blendera to profesja pełna pasji, ale niedostępna dla każdego. Ekspertami zostają tylko ci, którzy posiadają ogromną wiedzę oraz mogą poszczycić się niezwykle czułymi zmysłami. Master blender bowiem, podobnie jak rasowy perfumiarz musi rozróżniać i zapamiętywać wszystkie smaki i aromaty używane przy produkcji whisky. Do zmysłów należy jednak dodać ogromne doświadczenie, kreatywność i określone umiejętności techniczne.

Doświadczenie to przede wszystkim znajomość przemysłu produkcji whisky. Do umiejętności technicznych z kolei zaliczyć można wiedzę na temat osiągania dojrzałości przez poszczególne gatunki whisky oraz techniki tworzenia jej poszczególnych rodzajów. Kreatywność master blendera przejawia się w potędze jego wyobraźni, dzięki której powstają nowe połączenia smaków i aromatów.

Droga do tytułu master blendera jest długa i trudna. Osoba pretendująca do tego tytułu najpierw zostaje poddana wielokrotnym testom sprawdzającym zarówno jej talent jak i wiedzę. Kandydat, który przejdzie wszystkie testy zaczyna pracować w zespole doświadczonych ekspertów, w którym realizuje odpowiednie szkolenia i projekty. Poszerzając swoją wiedzę i zdobywając doświadczenie, dany kandydat może liczyć na stałe miejsce w zespole ekspertów. Nie jest to liczna grupa – zazwyczaj należy do niej od sześciu do ośmiu osób, które często są też sędziami międzynarodowych konkursów alkoholi. Nic więc dziwnego że zawód master blendera jest profesją prestiżową, o którą ubiegać się mogą tylko najlepsi.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź