mar 12 2012
Nowy sposób na destylowanie wódki?
Grafen, czyli całkowicie nowa odmiana węgla, którą tworzy pojedyncza warstwa atomów węgla. Składa się ona z sześcioczłonowych pierścieni.
Co ciekawe, węgiel ten jest przezroczysty, a przy tym aż sto razy mocniejszy od typowej stali. Jest również doskonałym przewodnikiem prądu, porównać można go do miedzi. Grafen nie ma również zbyt wielu konkurentów w przewodzeniu ciepła. Z takimi właściwościami oczywistym jest, że materiał ten znajdzie bardzo wiele zastosowań, w przeróżnych dziedzinach. Niektórzy uważają nawet, że grafen będzie wstanie zastąpić krzem, który wykorzystuje się w komputerowych obwodach.
Za odkrycie grafenu odpowiedzialni się Andrei Geim i Konstantin Novoselov. Ich osiągnięcie nagrodzone zostało Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.
Dalsze „zabawy” z grafenem zaowocowały opracowaniem membrany z tlenku grafenu. Jej właściwości pozwalają na przepuszczanie przez nią wody, przy jednoczesnym odseparowaniu większości gazów i innych cieczy. Dla potwierdzenia zamknięto za pomocą tej membrany metalowy pojemnik. Okazało się, że nawet najnowocześniejsze i najbardziej czułe detektory, nie wykryły żadnego wycieku gazu. Tlenek grafenu bez problemu powstrzymał nawet hel, który jak wiadomo, ma zdolność ulotnienia się nawet przez milimetrową warstwę okiennego szkła. Zupełnie inaczej stało się, gdy w pojemniku zamknięto wodę. Wyparowała ona niemal tak szybko, jakby pojemnik w ogóle nie był niczym zamknięty.
Trochę dla zabawy, naukowcy postanowili w ten właśnie sposób, za pomocą tlenku grafenu, zakorkować butelkę wódki. Okazało się, że z upływem dni, alkohol stawał się coraz bardziej mocny. Woda odparowywała, natomiast sam alkohol nie.
To odkrycie, o ile nie powaliło na kolana samych naukowców, o tyle zainteresować może samych producentów mocniejszych alkoholi.