lip 15 2011
O whisky słów kilka – typologia
Whisky staje się ostatnio jednym z popularniejszych trunków szumnie zdobywając rzesze wielbicieli. Świadczy o tym choćby fakt, że jej eksport wzrósł w ostatnich miesiącach aż o 12 % i wycenia się go na ponad 4 miliardy dolarów. Jeśli jednak nadal nie wiesz, czym różni się burbon od szkockiej – koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Whisky (w amerykańskiej i irlandzkiej pisowni: whiskey) to napój alkoholowy, powstający z destylacji zacieru zbożowego, który dojrzewa w drewnianych beczkach (najczęściej dębowych). Jest produkowana w różnych regionach świata za pomocą odmiennych metod.
Typologia whisky:
-
szkocka -jak sama nazwa wskazuje, jest produkowana wyłącznie w Szkocji – w całości z jęczmienia lub słodu jęczmiennego. Dojrzewa w dębowych beczkach przez okres przynajmniej 3 lat. Gatunki cieszące się największą popularnością: Johnnie Walker, Ballantine’s, Grant’s, Teacher’s, Laphroaig.
- amerykańska – produkowana w USA z kukurydzy i innych zbóż (żyta, pszenicy, jęczmiennego słodu). Dojrzewa w beczkach co najmniej 2 lata. Dzieli się na burbony (produkowane właśnie ze zbóż; leżakują w świeżych beczkach dębowych) i Tennessee Whiskey (filtrowane przez warstwę klonowego węgla drzewnego a potem umieszczane w beczkach). Najpopularniejsze gatunki: Jim Beam, Jack Daniel’s, Wild Turkey, Maker’s Mark i Elijah Craig.
- irlandzka – produkowana wyłącznie z jęczmienia i jego słodu, dojrzewa przynajmniej 3 lata. Najbardziej znane marki: Jameson, Powers, Tullamore Dew, Paddy (wszystkie od Irish Distillers), Bushmills.
- japońska – wzorowane na whisky szkockiej. Nie posiada wielowiekowej tradycji destylacji, ale cały czas zwiększa swoją renomę. Do najpopularniejszych gatunków zaliczane są Nikka i Yamazaki.