wrz 12 2011

Opis Herbu Ballentine’s

Opublikował o 13:45 w kategorii Tradycja i alkohol

Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, w 1938 roku Lord Lyon, odpowiadający za tworzenie rejestru najlepszych szkockich marek, nadał firmie Ballentine’s Znak Herbowy, świadczący o wysokiej jakości tak wyróżnionego produktu.

W Herbie widzimy flagę Szkocji, a także obrazki – piktografy, oznaczające składniki z jakich tworzy się doskonałą whisky. Tablicę z rysunkami przytrzymują swymi kopytami dwa białe rumaki, z których wyprężonych szyi spływają do ziemi czerwone uprzęże – korale. Zarówno dekoracyjność owych koni, jak i obecność nad tabliczką rycerskiej zbroi z przyłbicą, podkreślać ma szlachectwo promowanego trunku. Mało dodać, że
w takiej postaci herb przetrwał do czasów obecnych. A złoty lew, dzierżący w szponach miecz, od początków dwudziestego wieku strzeże tajemnicy wybornego trunku…. Tu warto poświęcić chwilę owym, wyrysowanym pieczołowicie, składnikom omawianego alkoholu. Złoty snopek jęczmienia symbolizuje tę słynną goryczkę, odczuwalną w smaku wieloletniej whisky. Metaforycznie rzecz ujmując, może być też odpowiednikiem ziemskiego pierwiastka, obecnego w nucie smakowej Ballentine’s. Z kolei omszały strumień, a więc odpowiednik wody – drugiego z żywiołów świata, nawiązuje do płynności – kryształowej konsystencji szlachetnego koniaku. Trzecim z ukazanych składników jest tradycyjny alembik, czyli średniowieczny „magazyn” na różnego rodzaju mikstury, nalewki i syropy. W takim oto chłodnym, zacienionym wnętrzu winna dojrzewać najdoskonalsza whisky. Czwarty obrazek prezentuje tradycyjną, drewnianą beczkę. W niej to alkohol przechodzi ostatnią fazę dojrzewania, tj. leżakowanie.

O ile schematycznie ukazany alembik ma kojarzyć się z ogniem – ciepłem potrzebnym przy tworzeniu najlepszej whisky, to beczułka nawiązuje do czwartego żywiołu, rządzącego światem. Do powietrza. To ono destyluje, filtruje i „owiewa” znany od pokoleń alkohol.

Pod herbem widnieje wiekowy napis: „Amicus Humani Generis” – ten łaciński napis tłumaczymy jako „Przyjaciel ludzkości” i włączamy go w szereg skojarzeń, towarzyszących smakowi oraz zapachowi whisky Ballentine’s.


Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź