Sty 21 2013

„Po pierwszym nie zagryzam”- porady zakąskowe

Opublikował o 14:32 w kategorii alkohol,Ciekawostki,Informacje praktyczne

Co prawda w legendarnym filmie „Los człowieka” główny bohater, radziecki jeniec wojenny, mówi do niemieckich żołnierzy, że po pierwszej szklaneczce wódki nie zagryza, ale w głębi duszy nie wyobraża sobie życia bez zakąszania. I to nawet jeśli w Rosji kultowe jest „zaniuchiwat wodku”, czyli wąchanie słoninki bądź skórki razowca. Następne w kolejności są jednak ogóreczki, bliny, jajeczka, kawior, marynowany niedźwiedzi czosnek czy suszona ryba. Nie brakuje również takich Rosjan, którzy posypują piwo środkami owadobójczymi. Czy równie pomysłowi i kreatywni bywają Polacy?

W kultowym polskim dowcipie przedstawiciel szlacheckiego rodu Wieniawów wchodzi do restauracji, a kelner pyta się go: „Piwa czy wina?”, on odpowiada zaś: „…i wódki!”. Jeśli kogoś bardziej interesują potrawy, godna uwagi jest zakąska z fasolki szparagowej. Zwłaszcza, że jej przyrządzenie to banalnie prosta sprawa, a wymaganymi składnikami są jedynie kiebłasa salami, fasolka i przyprawy. Wybornym pomysłem mogą się także okazać pieczarki po francusku. Ich przygotowanie zajmuje około czterdziestu minut. Potrzebne składniki to: kilo pieczarek, mieszanka przypraw, duża cebula, papryka czerwona, czarny pieprz, oregano, łyżka suszonej włoszczyzny, niskosodowa sól, łyżka suszonej włoszczyzny, pieprz czarny, ciasto francuskie i kilka plasterków żółtego sera. Smakowicie wygląda też zakąska pomidorowo-bakłażanowa. Tu potrzebne są: ząbek czosnku, twaróg, bakłażan, oliwa, a także dwa sosy pomidorowe- z bazylią i pikantny.

Warto też samemu poszukiwać pomysłów i inspiracji. Wszak, parafrazując klasyka, Polacy nie gęsi i swoje zazgryzki mają. A trzeba przyznać, że bary z zakąskami stają się w Polsce coraz popularniejsze i śledziki, koreczki oraz chleb ze smalcem i ogóreczki wracają do łask. Podobno pewien wykładowca akademicki powiedział kiedyś do swoich studentów: „U cioci na imieninach pije się wódkę i zagryza ją śledzikiem. Widzę, że panowie w tym przodują, ale dziewczyny się krępują. Apeluje więc do was panie, nabierzcie w tej kwestii odwagi!”.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź