lip 08 2011
Polskie tradycje związane z alkoholem
Polska jest krajem, który słynie z czystej wódki najwyższej jakości. Jej tradycja jest więc w naszym kraju zakorzeniona już od wielu lat. Typowo polskie jest również świętowanie z kieliszkiem w ręce, wznoszenie toastów, a nawet wręczanie wódki w prezencie lub jako dowód wdzięczności za wykonanie jakiejś przysługi.
Wódka jest również nieodłącznym elementem każdego tradycyjnego wesela. Już na samym jego początku, zanim para młoda w ogóle przekroczy próg domu weselnego, częstowana jest przez gospodarzy chlebem, solą i właśnie kieliszkiem czystej wódki.
Tradycją jest również to, że to pan młody zajmuje się organizacją i zakupem wódki na wesele. Jedną z najgorszych gaf, jakie mogą przydarzyć się podczas uroczystości weselnej jest ewentualność nadejścia momentu, w którym wódki by zabrakło.
Butelka czystej jest tak ważnym elementem na stole biesiadników, że zazwyczaj jest ona dodatkowo przyozdabiana specjalną, okazjonalną etykietą lub zawieszką. Cel tej praktyki jest również taki, że w dobrym tonie jest wręczenie każdemu z gości jednej butelki wódki weselnej. Jest to wyrazem wdzięczności za przybycie i udział w świętowaniu tego ważnego dla Młodych dnia.
Polską tradycją (nie praktykowaną na weselach!) jest sam sposób picia wódki. Tak zwana wódka plus zakąska, czyli najczęściej ogórek kiszony, śledzik lub kawałek kiełbasy.
Polacy nadal najbardziej lubią swój narodowy alkohol, jednak najczęściej piją go w postaci drinków lub z kieliszków, ale popijany sokiem lub innym bezalkoholowym napojem.
Tym, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat historii wódki rozgrywającej się (rozlewającej się 😉 ) na tle kulturowych i historycznych wydarzeń naszego kraju, serdecznie polecam książkę Leszka Wiwała, pod tytułem „Od gorzałki do wódki”.