mar 17 2011
Skutki picia alkoholu
Co prawda blog ten traktuje o zdrowym i rozsądnym podejściu do alkoholu, jednakże warto, moim zdaniem, napisać parę zdań o tym, co może spowodować nieumiejętne korzystanie z tego typu trunków. Należy propagować zdroworozsądkowe podejście do alkoholu, czyli takie, które pozwala na spożywanie go co jakiś czas. Trzeba pamiętać, że alkohol nawet w małych ilościach spożywany regularnie może być niebezpieczny i powodować uzależnienia.
Nie ulega wątpliwości, że alkohol oddziałuje na cały organizm. Wnika we wszystkie komórki, w narządy wewnętrzne, a także mózg. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby korzystać z niego roztropnie.
Fakt odczuwania spożycia alkoholu oznacza, że wpływa na mózg i na nerwy. Dowodem na to jest również zaburzenie równowagi, które towarzyszy upojeniu alkoholowemu. W miarę procesu trzeźwienia, objawy te ustępują, co nie znaczy, że przestają być szkodliwe dla organizmu. Alkohol pozostaje w nim na dłużej. Regularne nadużywanie alkoholu może powodować wiele neurologicznych schorzeń. Standardem są bóle mięśni, a także bóle nerwów. Najbardziej powszechna jest tak zwana „opadająca ręka”, która jest spowodowana zaatakowaniem przez alkohol nerwu promieniowego. Podobna sytuacja może się zdarzyć z nadgarstkami i dłońmi, a także w nogach.
Istotnym problemem wynikającym z nadużywania alkoholu jest również wzrok. Pogarsza się on znacznie z biegiem czasu i spożywania coraz to większych ilości alkoholi.
Warto również zwrócić uwagę na układ pokarmowy. Zaczyna się od śluzówki. Pojawiają się stany zapalne występujące na całej jej długości. Z czasem pojawiają się również krwawienia, wybroczyny i nadżerki.
Większość osób wie, że alkohol szkodzi również wątrobie. Jeśli nadużywa się alkoholu, następuje stłuszczenie. Objawia się to bólem pod żebrami i zwiększeniem się wątroby. W późniejszym czasie może dojść nawet do zapalenia, zwłóknienia, a finalnie do marskości. Wtedy zamiast wątroby będziemy mieli niepotrzebną tkankę łączną, która utrudni przepływ krwi. W skrajnych przypadkach możemy mieć do czynienia z rakiem wątroby.
Nie bez znaczenia pozostaje również w przypadku nadużywania alkoholu trzustka. Alkohol wywołuje w tym przypadku stan zapalny, najczęściej przewlekłe. W niektórych sytuacjach dochodzi nawet do samotrawienia się trzustki, czasem pojawia się cukrzyca.
Szkodliwość alkoholu to temat rzeka, myślę, że napiszę o tym jeszcze parę słów. Pamiętajcie, że bardzo ważne jest roztropne podejście do alkoholu.