lis 14 2013

Sylwester

Opublikował o 09:56 w kategorii Ciekawostki

sylwesterKażdego roku już w miesiącach jesiennych temat rozmów często obraca się wokół jednego – sylwester. Gdzie pójść, w co się ubrać, jak świętować? Nie każdy jednak wie, skąd wzięła się cała idea sylwestra. A o tym pokrótce poniżej.

Zacznijmy od nazwy. Sylwester związany jest oczywiście z imieniem Sylwester, które odnosi się do papieża Sylwestra II, który pełnił ową funkcję od 2 kwietnia 999 do 12 maja 1003. Pierwszy raz święto to było obchodzone w 999 roku, czyli za pontyfikatu papieża Sylwestra II. Wtedy to ogromna radość towarzyszyła zmianie roku 999 na 1000. Obawiano się, że mogą się spełnić różne proroctwa odnośnie końca świata, zagładą itp. Tak się jednak nie stało. W tym czasie, Sylwester II po raz pierwszy pobłogosławił miasta i świat.

Sylwester obchodzony był początkowo głównie przez najbogatszych mieszkańców miast. Wtedy to, podobnie jak podczas wigilii Świąt Bożego Narodzenia spotykano się w rodzinnym gronie i celebrowano nadejście nowego roku przy białym węgierskim winie – Tokaj. Z roku na ro k wraz z sylwestrem wierzono w różnego rodzaju przesądy. Przykładowo – aby pozbyć się zmartwień, spisywano je na czerwonym papierze, a kolejno palono.  W sylwestra nie można było również sprzątać, by nie wymieść szczęścia z domu. Innym wierzeniem było, że jeśli w szampanie bąbelki będą duże i będą się chaotycznie poruszały to nadchodzący rok będzie obfity w wypadki i romanse. Z kolei drobne bąbelki to znak pogodnych dni.

Obecnie sylwester to najhuczniej obchodzonych świąt w całym roku. Tego wieczora w każdym kraju organizowane są różnego rodzaju imprezy i parady. Występują też najbardziej sławne osobistości z każdej dziedziny życia. Głównym trunkiem spożywanym tej nocy jest oczywiście szampan. O 24 towarzyszą temu liczne fajerwerki i sztuczne ognie. Zamiast wierzeń, wielu z nas wyznacza sobie pewne postanowienia co do nadchodzącego roku.

A Ty jak spędzasz sylwestra? Czy wiążesz z nim jakieś konkretne postanowienia?

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź