kw. 17 2012
Warsztaty degustacji whisky
Whisky staje się coraz modniejszym alkoholem. Nawet w Polsce jej sprzedaż rośnie z roku na rok. Dlatego powstały miejsca, gdzie można zasięgnąć profesjonalnej wiedzy z zakresy powstawania i historii whisky oraz jej degustacji.
Kursy dotyczące whisky podejmują temat tego szlachetnego alkoholu w bardzo szerokiej perspektywie. Najpierw przedstawiana jest historia whisky oraz technologia jej produkcji. Wiadomo, że whisky to szkocki alkohol, ale nie każdy wie, że jej wynalazcą są iryjscy zakonnicy. Do Szkocji whisky trafiła dzięki ich wędrówkom i tam zadomowiła się na dobre. Aby być ekspertem w dziedzinie whisky trzeba także posiadać wiedzę z zakresu procesu jej produkcji oraz surowców do tego wykorzystywanych. W technologii produkcji ważna jest nie tylko jakość słodu, jęczmienia i wody, ale także użycie torfu, określonych beczek do leżakowania oraz wpływ filtrowania.
Kursanci poznają także rożne rodzaje whisky ze względu na skład – słodowe, mieszane lub z jednej beczki – oraz region, w jakim powstaje – czym różni się „whisky” od „whiskey”, jakie kraje produkują whisky, z jakich surowców i jakie są ich sztandarowe marki. Należy także wiedzieć jak wygląda rynek whisky w Polsce, jakie trunki warto kupować, w jakie inwestować.
Główną częścią warsztatów jest degustacja whisky. Przeważnie organizatorzy kursów wybierają inny zestaw alkoholi na każdy kurs, ale zawsze jest to kilka gatunków, które mają różny wiek, skład i walory smakowe. Eksperci doradzą jak postępować z whisky, żeby wydobyć z niej wszystkie rozkoszne aromaty. Powiedzą w jakich naczyniach należy podawać trunek, w jakiej temperaturze i z jakimi dodatkami. Dadzą rady czego nie robić, bo to także bardzo ważna wiedza.