mar 05 2012
Whisky mieszana, ale de lux
Czym różni się typowa blended whisky od whisky de lux? Przede wszystkim tym, że wykorzystana w nich zawartość słodowych destylatów jest większa. Tak więc procent użytych w mieszance słodowych destylatów jest przeważający.
Poza tym, sam wiek whisky w ostatecznym produkcie jest starszy, ponieważ do kupażu wykorzystuje się tu starsze destylaty niż w przypadku typowych blended.
Nie dziwi fakt, że im starszy destylat, tym wyższa jego cena. Przekłada się ona jednak zdecydowanie na wartości smakowe i aromatyczne. Z tego właśnie względu smakosze whisky zdecydowanie bardziej chwalą sobie te z rodzaju de lux, ponieważ charakteryzują się one znacznie bogatszym smakiem.
Podczas oznaczeń mieszanych whisky, rok który zapisany jest na etykiecie, to wiek najmłodszego destylat, który został użyty (czas leżakowania). Najbardziej godną uwagi whisky z rodzaju de lux, jest najczęściej piętnastoletnia Dimple.
Wśród znawców whisky spotkać można się z opinią, że dopiero pojawienie się na rynku wersji de lux, było narodzinami prawdziwej whisky, która była ogólnodostępna. Przede wszystkim chodziło tu o fakt, że olbrzymia różnorodność stosowanych destylatów słodowych, podczas smakowania dawała tak bogate doznania smakowe, jak w przypadku whisky single malt. Warto również wiedzieć o tym, iż najczęściej ze wszystkich dostępnych w Polsce rodzajów whisky, to właśnie
„de luxy” są najlepszymi okazami. Do przykładów należą tutaj Chivas Regal, dwunastoletni Ballantine`s i jego rówieśnik Johnnie Walker Black Label. Również wspomniany wcześniej piętnastoletni Dimple, w charakterystycznej butelce ze słotą nicią, możliwy jest do znalezienia w lepszych polskich sklepach z alkoholem.
Wśród whisky de lux odnaleźć można istne perełki. O ich wyjątkowości świadczy fakt tego, że został użyty w nich naprawdę stary destylat słodowy. A jak wiadomo, w przypadku whisky, im starsza, tym lepsza.