cze 09 2011
Wódka – trochę teorii
Wódka jest rodzajem wysokoprocentowego, alkoholowego napoju. Zawartość alkoholu to zazwyczaj czterdzieści procent. Ten napój tworzy się z alkoholowego destylatu, który rozcieńczany jest wodą (w przybliżeniu jest to stosunek dwa do trzech). a
Co ciekawe, a nawet zaskakujące, historia wódki sięga aż roku 400 naszej ery! Ze źródeł wiadomo, że pierwsza destylacja była udziałem Zosimosa z Panapolis. Ta procedura wytwarzania tego alkoholu rozpowszechniła się najszybciej w krajach arabskich, jednak wówczas był on stosowany przede wszystkim do celów medycznych, a nie spożywczych. W Europie wódka pojawiła się więc stosunkowo późno, bo w dwunastym wieku, a to za sprawą ludzi powracających z wypraw krzyżowych. Dwa wieku później, w Niemczech, wynaleziono sposób pędzenia wódki ze zboża. Wówczas napój ten został „ochrzczony” nazwą „woda życia”, która pochodziła od łacińskiego aqua vitae. Po polsku nazywano ją jednak „okowitą”. Samego słowa „wódka”, które funkcjonuje do dziś użyto w piśmiennictwie polskim w roku 1405. Dokładniej były to sandomierskie dokumenty sądowe. Bardzo ważną osobą dla produkcji oraz masowego eksportu polskiej wódki był Józef Baczewski, który był lwowskim przemysłowcem.
Stosowane nawet współcześnie proporcje w produkcji wódki (2;3) opracował jako pierwszy znany wszystkim Dmitrij Mendelejew, który podał je w swojej doktorskiej pracy pod tytułem O łączeniu spirytusu z wodą. Natomiast sam sposób oczyszczania wódki, tak aby nadawała się ona do spożycia, wymyślił Piotr Aleksandrowicz Smirnow. Jak można się domyślić po nazwisku, to ten sam człowiek, który był twórcą, bardzo popularnej i ekskluzywnej dziś marki Smirnoff.
Podstawowym podziałek wódek to: wódki czyste, gatunkowe oraz bimber. Pierwsza grupa dotyczy wódek, powstających na bazie spirytusu rektyfikowanego, który rozcieńczany jest wodą do 45 lub więcej procent. Są to wódki zwykłe czyste, wyborowe i luksusowe.
Kolejna grupa to wódki gatunkowe, które prócz dwóch podstawowych składników wykorzystywanych w produkcji wódek czystych, zawierają również wyciągi z roślin, olejki zapachowe, cukier.
Sam bimber jest alkoholem produkowanym podobnie jak wódki na bazie spirytusu destylowanego, jednak tu używa się tego nierektyfikowanego.