mar 21 2013

Wódka dobra na serce?

Opublikował o 09:46 w kategorii alkohol,Ciekawostki

wodka

Okazuje się, że nie zawsze alkohol szkodzi zdrowiu. Naukowy twierdzą, że jeżeli ma się założone bajpasy, to przed wylewem lub atakiem serca może ustrzec parę drinków dziennie. O co dokładnie chodzi?

Wódko trwaj, jesteś piękna!

Włoscy naukowcy przedstawili na zjeździe American Heart Association w Chicago wyniki badań, które przeprowadzono wśród pacjentów. mających wszczepione bajpasy. Co ciekawe mężczyźni, którzy po takiej operacji w umiarkowanych ilościach konsumowali alkohol, o dwadzieścia pięć procent rzadziej niż całkowici abstynenci mieli problemy z krążeniem, które wymagały dalszego leczenia. Warto jednocześnie odnotować, że przez trzy i pół roku pracowano z 1200 pacjentami, którzy zostali objęci badaniami. Naukowcy nie dysponują jednak danymi dotyczącymi kobiet.-Spożywanie alkoholu może spowodować zwyżkę poziomu tak zwanego dobrego cholesterolu (HDL).

wodka

Może też zredukować stany zapalne, obniżyć ciśnienie krwi i wspomóc funkcjonowanie naczyń krwionośnych po zabiegu chirurgicznym

– poinformował Umberto Benedetto, uczestnik badań i lekarz na wydziale chirurgii sercowej szpitala przy Uniwersytecie Rzymskim La Sapienza. – Nasze wyniki należy rozpatrywać w kontekście właściwego stylu życia po przejściu takiej operacji – podkreśla Benedetto w tekście cytowanym przez Onet.pl. Naprawdę potwierdza on, że lekarze nie powinni odradzać pacjentom spożywania umiarkowanych ilości alkoholu. Zwłaszcza, jeżeli serce funkcjonuje bez zarzutu. Trzeba jednak przeprowadzić więcej testów na większą skalę, jeśli chce się ostatecznie potwierdzić wyniki badań. Co ciekawe, wszczepienie bajpasów to najczęściej wykonywany zabieg na otwartym sercu. W USA takich zabiegów rocznie przeprowadza się pół miliona. Tymczasem na potrzeby badań włoscy naukowcy opracowali specjalny kwestionariusz. Pytali się w nim pacjentów po bajpasach o ilość pitego przez nich alkoholu. W następnej kolejności śledzili karty choroby tych pacjentów i odnotowywali kolejne zabiegi, wylewy, ataki serca czy przypadki zgonów. Za ile lekarze przyjęli umiarkowaną ilość alkoholu? Chodzi o dwa-trzy drinki, czyli 5-30 g dziennie. Jaka ilość jest duża? Sześć drinków, czyli ponad 60 g dziennie. Pacjenci po wszczepieniu bajpasów, z defektem dysfunkcji lewej komory serca, którzy pili duże ilości alkoholu, umierali dwa razy częściej niż abstynenci. Kiedy występuje dysfunkcja lewej komory serca? W przypadkach zakłócenia normalnych funkcji pompowania krwi w lewej części serca.

Z kolei naukowcy z Brigham & Women’s Hospital w Bostonie oraz Harvard Medical School w badaniach z udziałem 13 961 osób dowiedli, że kobiety w średnim wieku, które spożywają dwa do czterech drinków dziennie, cieszą się lepszym zdrowiem w wieku 70 lat i starszym.

absolut-06

Natomiast osoby, które spożywają małe lub średnie ilości alkoholu mają o 11-26 proc. większe szanse dożycia do siedemdziesiątki. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z Bostonu i Harvardu.

Lekarze z Brigham & Women’s Hospital w Bostonie przeprowadzili także trzecie badania. Dowodzą one, że u kobiet, które piły jednego drinka dziennie, ryzyko wystąpienia wylewu było o 20 proc. niższe niż u abstynentek.

Picia alkoholu w celi ustrzeżenia się przed chorobami układu krążenia nie zaleca jednak American Heart Association. Po części wynika to z faktu, że nadmierne jego spożycie powoduje nadciśnienie. Na ich stronie internetowej można przeczytać, dzienny limit alkoholu dla kobiet nie powinien przekraczać jednego drinka, dla mężczyzn – dwóch. Niekoniecznie muszą mieć jednak racje:)

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź