kw. 12 2013

Zostań piwowarem

Opublikował o 06:53 w kategorii alkohol,Domowe trunki,Informacje praktyczne,Piwo,Porady

browarRóżnica pomiędzy piwem kupnym a piwem, które sami zrobimy w domu, jest ogromna. Przede wszystkim nasze piwo będzie niepasteryzowane, a na dodatek mamy możliwość dodania do niego wybranych składników, różnego rodzaju słodu itd. Warzenie piwa w domu nie jest trudną czynnością – wystarczy prosty sprzęt, cierpliwość i chęci. Postępuje się zawsze według określonego schematu: zacieranie, filtracja, gotowanie z chmielem, chłodzenie i fermentacja. Piwo warzone w domu smakuje zupełnie inaczej niż to, które bez problemu możemy kupić w sklepie. Na dodatek możliwość poczęstowania gości tego typu własnym wyrobem to coś, co na pewno zrobi wrażenie na wielbicielach niszowych piw.

Najprostszą metodą na wykonanie piwa w warunkach domowych jest zakup gotowej mieszanki (tzw. brew-kit) w puszce dostępnej w wielu sklepach (kosztuje ona około 50zł i wystarcza na wytworzenie 18-23l piwa). Puszka zawiera instrukcję obsługi, drożdże piwowarskie i nachmielony ekstrakt słodowy. Produkt ten posiada swoje właściwości, smak i kolor, więc piwo z niej wytworzone jest uważane za profesjonalistów za pójście na łatwiznę. W opakowaniu powinien się znajdować również fermentator, przyrządy do kontroli jakości piwa oraz środki dezynfekcyjne. Fermentator i areometr kupujemy osobno, ale nie musimy dokupywać ich za każdym razem, ponieważ wystarczają na bardzo wiele użyć. W procesie domowego warzenia piwa rozróżniamy następujące fazy:

  • przygotowanie fermentatora, jego mycie i dezynfekcja (około 10min.),
  • przygotowanie zacieru ze znajdujących się w puszce składników (maksymalnie 1h),
  • fermentacja (około tygodnia),
  • rozlew do butelek (maksymalnie 1h),
  • leżakowanie (3-4 tygodnie).

browar

W Polsce warzenie piwa w domu jest całkowicie legalne, a osoba je wytwarzająca nie musi odprowadzać podatku akcyzowego, którym objęte jest piwo warzone w celach komercyjnych. Ustawodawca zastrzega jednocześnie, że przywilej ten przysługuje osobom fizycznym, które produkują piwo na własny użytek i nie sprzedają go. W naszym kraju powstało w 2010 roku Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, którego celem jest nauczanie warzenia piwa w warunkach domowych, upowszechnianie wiedzy na temat stylów i gatunków piwa, organizacja Konkursów Piw Domowych, krzewienie kultury świadomej degustacji piwa oraz kształcenie sędziów piwnych. Stowarzyszenie prowadzi również szkolenia dotyczące technologii piwowarstwa oraz sensorycznej oceny piwa. Rokrocznie we Wrocławiu organizowany jest także Festiwal Dobrego Piwa.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź