maj 09 2011

Zrób to sam – wino truskawowe

Opublikował o 10:03 w kategorii Domowe trunki

Każdy smakosz wina, prędzej czy później, zaczyna się zastanawiać nad tym, w jaki sposób samemu zrobić dobre wino. Takie wino będzie lepsze pod tym względem, że będziemy całkowicie pewni składników, które w nim zawrzemy. Niestety, najprawdopodobniej nie nie wytrzyma kilku lat, aby nabrać smaku i dojrzeć, ponieważ dużo wcześniej zostanie wypite. Ale przejdźmy do konkretów. Poniżej przepis na wino domowej roboty.

Składniki:

– owoce – nie muszą to być winogrona. Wino można zrobić z praktycznie każdych owoców. Dziś skupimy się na winie wyjątkowo oryginalnym – cytrynowo-truskawkowym. Będzie nam do tego potrzebne aż 8 kilogramów truskawek oraz 2 cytryny.

– cukier – około 1,5 kg

– drożdże winne

– 0,2 litra mocnej czarnej herbaty

– 1 ml pektopolu

– pożywka dla drożdży

– i oczywiście woda, przy takiej ilości składników, odpowiednie będą 3 litry

Sposób wykonania:

Myjemy owoce, truskawki oddzielamy od szypułek, lekko rozgniatamy i przesypujemy do pojemnika fermentacyjnego. Po tej czynności dolewamy wyciśnięty wcześniej sok z cytryny i herbatę. W tak zwanym międzyczasie przygotowujemy syrop cukrowy – rozpuszczamy cukier w dwóch litrach wody. Wlewamy do owoców. Czekamy, aż wystygnie. Następnie dolewamy pektopol oraz pożywkę dla drożdży (którą powinniśmy przygotować dwa dni wcześniej). Pojemnik zakrywamy. Czekamy kilkanaście dni. Po tym czasie, gdy intensywna fermentacja się zakończy, całą miazgę odcedzamy na lejku wcześniej wyłożonym gazą. Uzyskamy w ten sposób około jednego litra płynu, do którego dolewamy jeden litr wody lub syropu cukrowego (wszystko zależy od tego, jakie wino chcemy uzyskać. Całość ponownie poddajemy fermentacji. Gdy wino się wyklaruje, rozlewamy je do butelek i przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

Pycha!

Nie jest to może typowe wino, ale chcieliśmy pokazać, że wina to nie tylko wino czerwone i białe, ale również wiele innych. Zapraszamy do spróbowania win z wszelkich owoców.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź