cze 12 2012

Alkohol dla nieśmiałych

Opublikował o 10:30 w kategorii Ciekawostki

Z jakich powodów lubimy pić alkohol? W piciu, jak i jedzeniu powinno chodzić przede wszystkim o smak, ewentualnie o inne doznania zmysłowe, czyli na przykład przyjemny zapach. W piciu napojów wzbogaconych o procenty, jest jednak jeszcze coś.

Bardzo często zdarza się, że raczymy się alkoholowymi trunkami, aby się lepiej bawić, aby rozluźnić atmosferę, a także, aby dodać sobie animuszu.

Jest to bardzo uzasadnione, ponieważ alkohol tak właśnie na nas działa. Co więcej, po wypiciu kilku głębszych znacznie wzrasta nasze mniemanie o sobie. Nie tylko uważamy się za mądrzejszych, ale również za bardziej atrakcyjnych. A jeżeli tak postrzegamy samych siebie, to zakładamy, że i inny tak właśnie nas widzą, co w przypadku tych „innych” nie jest już do końca powiedziane ;).

Poalkoholowy wzrost naszego ego udowodnili francuscy i amerykańscy naukowcy. Przeprowadzili oni kilka mało skomplikowanych badań, które jasno zobrazowały różnicę między naszą samooceną na trzeźwo, a pod wpływem.

W pierwszym etapie przebadano dziewiętnaście osób, które w barze, w zupełnie typowych warunkach, piły alkohol. Następnie poproszone zostały o wypełnienie ankiety, w której na postawie skali numerycznej, oceniały one swoją atrakcyjność, inteligencją, poczucie humoru, oryginalność. Okazało się, że im wyższy poziom alkoholu we krwi, tym wyższe noty zostały zakreślane.

O ile tego można się było spodziewać, o tyle kolejne wyniki badań okazały się zaskakujące.

W drugim etapie badania udział wzięło aż 94 mężczyzn. Część z nich piła alkohol, a część napoje bezalkoholowe. Nie wiedzieli oni jednak o tym, kto trafił na napój z alkoholem, a kto bez. Następnie wypełniali oni tę samą ankietę i tu szok. Okazało się, że niepijący, ocenili się jeszcze wyżej.

Okazuje się więc, że nie jest aż tak istotny poziom promili we krwi, ale raczej sama świadomość tego, że pijemy.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź