cze 17 2012

Muzeum wódki

Opublikował o 11:07 w kategorii Ciekawostki

Francuzi mają muzeum koniaku, Czesi i Niemcy – piwa. Nic więc dziwnego, że Rosjanie uhonorowali podobnymi instytucjami swój trunek narodowy – wódkę.

 

Wódka to obok matrioszek i kawioru jeden z symboli Rosji. Odwiedzając ten kraj warto pamiętać, że w jego bogata historię wódka wpisywała się od zawsze. Wódka produkowana jest w Rosji od XV wieku. Pierwotnie pędzili ją mnisi, jednak carowie szybko zdali sobie sprawę z zysków, które przynieść może ten alkohol. Do Europy Zachodniej trunek ten dotarł ok. 1814 roku kiedy to wojska rosyjskie goniły wycofujące się oddziały Napoleona. Historia wódki przeplatała się więc z historią państwa – nic więc dziwnego że Rosjanie postanowili uhonorować wódkę własnym muzeum.

Muzeum wódki w Petersburgu powstało 27 maja 2001. Zostało ono wybudowane w samym sercu miasta, wśród największych zabytków rosyjskiej historii. Instytucja ta stylizowana jest na XIX wyszynk i prezentuje liczne eksponaty związane z produkcja i rozpowszechnianiem wódki w dawnej Rosji. Dla turystów odwiedzających to miejsce przewidziana jest degustacja różnych rodzajów tego trunku (także tych petersburskich). Wstęp do muzeum przysługuje oczywiście tylko osobom pełnoletnim.

Drugie muzeum wódki od 2006 roku działa w Moskwie. Można tu podziwiać bogata kolekcję przedmiotów i przekazów pisemnych dotyczących bogatej tradycji picia wódki w Rosji. Największą atrakcja tego miejsca jest prawdziwa linia produkcyjna do destylowania wódki. W muzeum można również podziwiać wystawę butelek o niepowtarzalnym wzornictwie, poznać wiele zwyczajów i anegdot związanych z piciem alkoholu w państwie carów. Również i tutaj goście mogą liczyć na degustację różnorodnych rosyjskich wódek. Istnieje tez możliwość zakupienia tradycyjnych przedmiotów związanych z piciem tego trunku.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź