kw. 16 2012

Bez winy o winie

Opublikował o 09:34 w kategorii Typy alkoholi

winoChoć w Polsce ich konsumpcja nie może równać się ze spożyciem wódki, posiadają o wiele więcej interesujących odmian i aromatów. Mowa oczywiście o winach.

Kultura picia wina bardziej rozwinięta jest w krajach południowych gdzie są one również produkowane. W tamtych regionach picie wina do obiadu, jest czymś oczywistym i nikt za alkoholizm tego nie uznaje. Mogłoby się wydawać, że wino może być tylko czerwone, różowe lub białe w wersji wytrawnej, pół-słodkiej i słodkiej. Nic bardziej mylnego. Gatunków jest naprawdę wiele. Najlepsze są takie, które są produkowane tylko w unikalnych regionach.

Najbardziej znanymi winami są oczywiście wina z regionu Bordeaux we Francji, najsłynniejszego regionu winiarskiego na świecie. Wśród win z tego regionu przeważają wina czerwonego, produkowane z trzech szczepów: cabernet sauvignon, cabernet franc i merlot. Wina te posiadają najczęściej ciężki, dębowo – taninowy zapach, oraz pasują do większości potraw.

Winami o wiele mniej znanymi, jednakże równie interesującymi są wina z regionu półwyspu Setubal w Portugalii. Moscatel de Setubal to wino naturalnie słodkie, o głębokiej bursztynowej barwie. Smak wina jest mocny i wyrazisty z wyczuwalnym miodowo-karmelowym posmakiem. Doskonale sprawdzi się jako dodatek bądź zastępstwo deseru. Muszkatel powinien być podawany w odpowiednio niskiej temperaturze, lub nawet z kilkoma kostkami lodu.

Mówiąc o winach nie należy także zapominać o winach z regionu Australii. Dzięki stabilności pogody wina z tego regionu są mniej zależne od kaprysów pogody. Jednym z przedstawicieli australijskich win jest wino Jacob’s Creek, np. odmiana Chardonnay. Jacob’s Creek Chardonnay jest białym, delikatnym winem wytrawnym, odpowiednim do podawania z daniami z ryb, kurczaka czy gotowanych warzyw. Aromat tego wina jest połączeniem brzoskwini, nektarynki i melona.

Tak samo jak trudno jest znaleźć dwie podobne odmiany szczepów tak samo trudno jest znaleźć dwa podobne do siebie gatunki win. Dzięki tej różnorodności smaków i aromatów, każdy amator win na pewno znajdzie coś dla siebie.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź