lut 12 2013

Kultowe alkoholowe cytaty

Opublikował o 13:49 w kategorii alkohol,Śmiesznie

alkomaty

Alkohol jest jak miłość. (…) Pierwszy pocałunek to magia, drugi jest intymny, a trzeci trochę odruchowy. Potem dziewczynę się po prostu rozbiera”- mówi bohater kultowej powieści „Długie pożegnanie” Raymonda Chandlera. Jakie są inne kultowe alkoholowe cytaty? Warto mieć w zanadrzu kilka z nich, ponieważ potem można podzielić się nimi ze znajomymi przykładowo na Facebooku i dzięki temu zabłysnąć.

Nieznośna lekkość kaca

Wampir Regis powiedział w „Pani z Jeziora” Andrzeja Sapkowskiego: „Bywają okazje, gdy zwyczajnie nie można się nie napić”. U Charlesa Bukowskiego można natomiast znaleźć następujące epickie wyznanie:

„Na tym polega kłopot z piciem, pomyślałem, nalewając sobie drinka. Gdy wydarzy się coś złego, pijesz, żeby zapomnieć. Kiedy zdarzy się coś dobrego, pijesz, żeby to uczcić. A jeśli nie wydarzy się nic szczególnego, pijesz po to, żeby coś się działo.”.

Piotr Skrzyneczki powiedział z kolei:

„Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają w sobie coś złego do ukrycia i boją się, że po wódce to z nich wylezie. Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi. No może trochę zdrowiu”.

W legendarnym „Szklanym kloszu” Sylvii Plath pojawia się zaś wspaniały tekst, że „wspólne rzyganie, jak mało co robi z ludzi wiernych przyjaciół”. Natomiast w powieści fantastyczno-naukowej „Autostopem przez galaktykę” pisarz Douglas Adams odkrywa przed swoimi czytelnikami tajniki ulubionej gry marynarzy z układu Rigel:

Okladka_ksiazki_Zarys_4756116„Dwaj gracze siedzą naprzeciwko siebie. Każdy z nich musi całkowicie skupić się na butelce, siłą woli przechylić ją i nalać wódkę do szklanki – wtedy przeciwnik ma obowiązek wypić. Jeśli raz przegrasz, z dużym prawdopodobieństwem będziesz przegrywać dalej, gdyż jednym ze skutków picia dżankskiego sznapsa jest zanik sił telepsychicznych.„.

Równie przezabawny jest „Czuły barbarzyńca” Bohumila Hrabala. Oto jeden z licznych przykładów, a zarazem znakomity dowód na to, że warto sięgnąć po tę książkę:

„Vladimir postawił na murku niedopitą butelkę likieru wiśniowego, ja z drugiej strony dolałem do niej rum, potrząsnęliśmy butelką i podawaliśmy sobie ten likier. A gdy przepijaliśmy do siebie, przyszedł Egon Bondy i zdębiał”.

Hrabal osiągnął też mistrzostwo w „Postrzyżynach”:

„WIĘCEJ PIWA — MNIEJ TROSK I ZGRYZOT!
NASZE PIWO
WZMACNIA NADWERĘŻONE ZDROWIE!
KIEDY CZŁOWIEK NIE PIŁ,
CZUŁ SIĘ NIENAJLEPIEJ!
NAPIŁ SIĘ PIWECZKA,

o alkoholach w filmach

KRAŚNY JAK DZIEWECZKA!
GDYBY NIE TO PIWO,
SCZEZŁBYM JAKO ŻYWO!
JEŚLI ZDROWIE MASZ NIETĘGIE,
PIJŻE PIWO NA POTĘGĘ!
IM WIĘCEJ PIWECZKA, TYM WIĘCEJ ZDRÓWECZKA!
ŚWIEŻOŚĆ, SIŁĘ, ZDROWIE – W PIWIE ZNAJDZIE CZŁOWIEK!
KTO CHCE WESÓŁ BYĆ, MUSI PIWO PIĆ!
KTO DO NAS PRZYCHODZI, DWA RAZY SIĘ RODZI!
NASZE DOBRE PIWO NAPÓJ DLA KAŻDEGO!
LEPIEJ NAM SIĘ BĘDZIE ŻYĆ, JEŚLI WIĘCEJ PIWA PIĆ!
KTO DO GOSPOD NIE CHADZA,
NIE JE I NIE PIJE,
WŁASNE ZDROWIE ZDRADZA!
W DOMU, W PODRÓŻY
— WSZĘDZIE TYLKO ORZEŹWIAJĄCE PIWO!
PIWO O KAŻDEJ PORZE
SIŁ I ZDROWIA PRZYSPORZY!”.

Myślę, że nie będzie przesadą stwierdzenie, że każdy- nawet najbardziej wybredny– miłośnik dobrej literatury i dobrego alkoholu znajdzie w powyższych cytatach coś dla siebie.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź