mar 09 2012
Wódkę również należy pić w odpowiedni sposób
Bardzo wiele mówi się o zasadach podawania i picia alkoholi, takich jak wino czy whisky. Istnieją tu bardzo ściśle określone normy dopasowywania trunków do rodzajów potraw, podawania w odpowiedniego rodzaju szkle, okraszanie konkretnymi dodatkami, czy też wytyczne odnośnie temperatury serwowanych alkoholi.
Niemniej jednak, jakby wszyscy zapomnieli o naszym narodowym dobru, jakim jest wódka. Bardzo możliwe, że spowodowane jest to tym, że często uważa się picie tego właśnie alkoholu za mało eleganckie. Wcale nie musi to jednak tak wyglądać.
Pierwsza zasada picie wódki, odnosi się do samych proporcji. Wytrawne wódki pijemy w kieliszkach o pojemności od trzydziestu pięciu do czterdziestu mililitrów. Wódki słodkie w kieliszkach, w których mieści się od dwudziestu do dwudziestu pięciu mililitrów. Tak samo w przypadku wódek naturalnych, tak zwanych „samoróbek”. W ich przypadku jednak dobrze jest również przed wypiciem, ogrzać nieco napój dłońmi, tak aby uwolnić jej aromat.
Co tyczy się temperatury właśnie, to wódki czyste i gatunkowe podajemy zawsze odpowiednio zmrożone. Często praktykuje się również trzymanie samych kieliszków w zamrażalce, przed bezpośrednim nalaniem trunku. Wyjątek stanowią tu jedynie wspomniane „samoróbki”, wódki słodkie i likiery, te pijemy w temperaturze pokojowej.
Do picia wódki konieczne jest, aby na stole, przy każdym z gości znajdowały się prócz kieliszka, także bezalkoholowe napoje oraz talerzyk z zagryzkami. Przede wszystkim dlatego, że bardzo wiele osób podczas picie tego mocnego alkoholu, potrzebuje go „przepić” lub „zagryźć”. W żadnym wypadku nie jest to faux pas. A nawet jest to wskazane, aby zbyt szybko się nie upić. Nie o to przecież w piciu alkoholu chodzi.