lis 13 2013

Andrzejki

Opublikował o 08:41 w kategorii Ciekawostki

andrzejkiKażdego roku z 29ego na 30ego listopada odbywają się Andrzejki (zwane również Jędrzejkami). Andrzejki to ostatni czas na zabawę przed rozpoczynającym się adwentem.

Nazwa Andrzejki pochodzi od Świętego Andrzeja Apostoła, który jest patronem m.in. Szkocji i Rosji. Sama historia Andrzejek związana jest głównie z niezamężnymi pannami. To właśnie dla nich początkowo przeznaczone były Andrzejki (dla kawalerów wyprawiano Katarzynki – z 24ego na 25ego listopada). Tego wieczora bardzo poważnie brano wszelkie wróżby do serca i wierzono, że dotyczą one prawdziwych zdarzeń w przyszłości. Z roku na rok charakter Andrzejek był coraz bardziej rozrywkowy. Wróżby były brane pod uwagę coraz mniej poważnie i większość czasu spędzano na wspólnym świętowaniu – zarówno przez dziewczęta, jak i przez chłopców.

Obecnie, Andrzejki wyprawiane są z roku na rok w coraz bardziej hucznych okolicznościach. Zabawom wciąż towarzyszom wróżby, jednak mają one jedynie charakter rozrywkowy. Najbardziej znanymi wróżbami są:

  • wróżenie z wosku – jest to zabawa polegająca na topieniu wosku (ze świecy), poprzez klucz do miski z wodą. Po stopieniu wosku wynurza się powstałą rzecz i rzuca cień na ścianę. Kolejno odczytuje się, co cień wosku przypomina.
  • Wróżenie za pomocą butów – każda panna bierze lewego buta i kolejno ustawiają je od ściany w stronę wyjścia. Ta, której but przejdzie pierwszy przez próg, najszybciej wyjdzie za mąż.
  • Wróżenie przy pomocy serca z papieru – na kartce papieru w kształcie serca wpisuje się męskie/żeńskie imiona, a następnie zamyka oczy i szpilką wkuwa się w odwrócone serce. To imię, na które natrafimy będzie imieniem naszego współmałżonka.
  • Wróżenie z jabłka – obieramy jabłko starając się jak najdłużej obierać je bez rozerwania. Gdy skórka się jednak rozerwie, jej kształt wskaże literę, na której początek będzie imię naszej połówki.

Andrzejki to doskonały czas na zabawę z przyjaciółmi (nie tylko tymi wolnymi). Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się wywróżenie przyszłego małżonka z andrzejkowych wróżb?

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź