sie 12 2011

Chivas Regal – ciekawa historia i niepowtarzalny smak

Opublikował o 10:21 w kategorii Tradycja i alkohol

Kto raz spróbował szkockiej whisky prawdopodobnie już zawsze będzie do niej wracał. Ten kraj uchodzi niemal za mekkę tego trunku o charakterystycznym smaku. Dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami historią Chivas Regal, uchodzącego za whisky kultową.

Jego historia sięga roku 1801 i nie różniłaby się naprawdę niczym od innych tego typu „biznesów” zakładanych na początku XIX wieku i później. William Edward do spółki z Jamesem Chivasem zaczynają mieszać najlepszej jakości trunki w celu uzyskania niepowtarzalnego smaku. To całe „zamieszanie” jest tak dobre, że wkrótce podbija serca królewskiego dworu, a w szczególności królowej Wiktorii. Gdy w kilka lat później do spółki dołącza John, brat Jamesa, oficjalnie powstaje Chivas Brothers – który rewolucjonizuje ówczesny rynek produkcji whisky.

Czemu zawdzięczamy tak niepowtarzalny smak tej szkockiej whisky? Przede wszystkim temu, że bracia od początku dbali o niepowtarzalny smak swojej whisky – była i jest to mieszanka najlepszej jakości zbożowych i słodowych, idealnie wybranych.

Dziś możemy wybierać spośród trzech wariantów Chivas Regal.

  • Chivas Regal 12 YO – powstaje z mieszanki różnych rodzajów whisky nie młodszych, niż dwunastoletnich. W ich smaku można doszukiwać się domieszki miodu z dojrzałymi jabłkami, z odrobiną wanilii karmelu i orzechów laskowych.

  • Chivas Regal 18 YO – nieco bardziej ekskluzywna wersja Chivas. To mieszanka whisky 18-letnich, co pozwala na wydobycie smaku czekolady, owoców cytrusowych i odrobiny sherry.

  • Najbardziej ekskluzywną, a przy tym najdroższa Chivas Regal. Cena jednej butelki sięga nawet 1000 złotych. Jej wyjątkowość tkwi w tym, że jest mieszanką whisky, które mają nie miej niż 25 lat. Smakiem Chivas Regal 25 YO jest najbardziej zbliżona do pierwowzoru z 1909 roku i dostępna jest na rynku od 2007 roku. Łączy w sobie smaki słodkiej pomarańczy, orzecha, a nawet marcepanu.

Chivas Regal jest bez wątpienia whisky na niepowtarzalne okazje. W domu dobrze jest mieć choćby jej jedną butelkę.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź