gru 02 2012

Najważniejsze procenty?

Opublikował o 19:44 w kategorii Ciekawostki


wodkaNa świecie nie brakuje smakoszy alkoholi. Jedni gustują w kilkudziesięcioletnich winach, inni w narodowych wódkach. Co jest ważne? Moc alkoholu, tradycja jego produkcji, cena, czy może producent?

Ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie. Zapewne tylu ile jest koneserów tyle różnych opinii. Warto jednak wiedzieć, że dla większości liczy się procent. O ile nasza polska wódka ma zazwyczaj 40% alkoholu o tyle niektóre trunki znacznie przewyższają ten trunek.

Gigantem pod względem mocy jest wódka „Everclear“. Ma uwaga! Bagatela 95 % stężenia alkoholu. Znana jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Niestety ze względu na swoja moc stanowi duże niebezpieczeństwo dla kosztujących ten alkohol. Z powodzeniem mogłaby nawet nadać się do produkcji bomby.

Bardziej znanym w Polsce jest Absynt, który ma o 5% mniej mocy od poprzednika. Niestety ze względu na złą opinie wśród społeczeństwa w wielu krajach jest surowo zabroniony. Koszt butelki to około 100 zł.

Niewiele mniej procent ma whisky „Bruichladdich X4” bo 88%. Powstaje w specjalnych beczkach przez okres nawet dziesięciu lat. Być może stąd pochodzi jej moc. Jest najmocniejszym rodzajem whisky na świecie i kosztuje około 150 zł.
Przy tak mocnych alkoholach należy uważać na ilość. Zazwyczaj producencji wyraźnie ostrzegaja na opakowanich, aby nie pić jednocześnie więcej niż dwa standardowe kieliszki.

wodka
Z innych mocniejszych alkoholi warto wymienić także:

  • Wódkę „Balkan 176“
  • Rum „Stroh Original 80”
  • „Mezkal Oaxaca”

Niestety większości wskazane alkohole nie są dostępne w Polskich sklepach. Wyjątkiem jest co najwyżej rum australijskiego pochodzenia mający 76 % mocy –„Inner Circle Black Label”. Kosztuje jednak dość dużo bo około 230 zł za butelkę 0,75 l.

I uwaga! Na koniec piwo… Najmocniejsze piwo świata to “Start the future” ma 60% alkoholu.

Jednak najmocniejszy alkohol wyprodukowano już w okresie międzywojennym. Stworzył go wówczas Estoński Monopol Alkoholowy i miał moc 98 %. Powstał poprzez destylację z ziemniaków!

No cóż dla większości z nas mocna jest nasza narodowa chluba- polska wódka. Ma 40% i trudno powiedzieć, czy to mało, czy dużo. Wszystko zależy od tego, czy alkohol ma być tylko akcentem imprezy umilający wspólnie spędzony czas, czy tez motywem przewodnim. Bo takim z pewnością jest 98 % trunek!

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź