mar 17 2011

Spory i potyczki na temat whisky

Opublikował o 14:39 w kategorii alkohol,Typy alkoholi

Whisky już od bardzo dawna jest popularnym trunkiem zarówno wśród Polaków, jak i mieszkańców całego świata. Jest jednak wiele kontrowersji na temat tego, która jest najpopularniejsza, która najlepsza, a która najdroższa. Te kontrowersje są dość oczywiste, bo:

  • po pierwsze, każdy ma swój gust
  • po drugie, każdy będzie czcił wyrób ze swojego kraju

Dlatego właśnie nie ma żadnych szans, aby te kontrowersje zniknęły. Obecnie można mówić jedynie o tym, które whisky są jednymi z najlepszych, ponieważ, jak właśnie wspomniałam, nie ma możliwości jednoznacznego określenia, jaka jest najlepsza whisky.

Najpopularniejsze to bez wątpienia Jack Daniel’s, Ballantine’s, Johny Walker, Jim Bean i Jameson. Oczywiście jest ich więcej. Wspominam tylko te uchodzące za najpopularniejsze. Można by długo dyskutować na temat tego, która jest najlepsza, a która najpopularniejsza ze względu na cenę.

Istnieje również pogląd, że najlepsza whisky, to ta najdroższa. I tu popularne są między innymi Chivas Regal czy błękitny „Jasiu Wędrowniczek”. Należy się jednak zastanowić, czy cena zawsze idzie w parze z jakością. Czasem bywa tak, że wcale tak nie jest. W przypadku whisky jednakże wiemy, że im dłużej ona leżakuje, tym jest lepsza, a im dłużej leżakuje, tym jest droższa i to nie ulega wątpliwości.

Kolejne dyskusje na temat tego, która whisky jest lepsza, tyczą się kraju pochodzenia. Nie od dziś wiadomo, że od zawsze twórcy whisky kłócą się, która jest lepsza – szkocka czy irlandzka. Każdy Szkot powie, że lepsza jest szkocka, a każdy Irlandczyk, że irlandzka. To, tak, jakby kazać mówić Polakowi, że wódka Wyborowa jest niedobra 🙂

Tak więc, podsumowując mój wywód, dochodzę do wniosku, że nie ma szans, aby jednoznacznie określić, która whisky jest najlepsza.

Brak odpowiedzi

Trackback URI | Comments RSS

Wpisz Odpowiedź